توصیه های هواشناسی کشاورزی استان کرمانشاه


از تاریخ 1401/1/24 لغایت 1401/1/27
1-پایش مزارع گندم و جو از نقطه نظر فعالیت کرم های سفید ریشه ( لارو سوسک های قهواه ای ) که با کاهش تراکم بوته در برخی مواضع و لکه همراه است توصیه می شود جهت مقابله با آن کاربرد روش های مکانیکی مطابق نظر کارشناسان محل پیشنهاد می پایش مزارع گندم و جو از نقطه نظر فعالیت کرم های سفید ریشه ( لارو سوسک های قهواه ای ) که با کاهش تراکم بوته در برخی مواضع و لکه همراه است توصیه می شود جهت مقابله با آن کاربرد روش های مکانیکی مطابق نظر کارشناسان محل پیشنهاد می گردد.
2-عملیات مبارزه با علف های هرز در مزارع غلات پائیزه در مناطق سرد و معتدل تداوم یابد و لازم است در انتخاب سم مناسب از توصیه های کارشناسان محل بهره گرفته شود و بهتر است از سموم هورمونی که گیاه را بیشتر نیازمند رطوبت می نماید خوداری شود.
3- با توجه به روند افزایش دما و تغییرات فصلی ضروری است پس از مشاهده سن مادر بلافاصله با آن مقابله شیمیایی گردد، بهتر است عملیات سم پاشی در ساعات پایانی روز صورت پذیرد.
4- پایش مزارع کلزا به منظور اطلاع از فعالیت شته های زیان آورو سوسک های گرده خوار و سنک دانه خوار توصیه می گردد ، در صورت مشاهده آفت و مساعد بودن شرائط جوی و خاک مزرعه مبارزه با آن مطابق نظر کارشناسان محل صورت پذیرد.
5-مبارزه با جوندگان کشاورزی بویژه موش صحرایی در مزارع آلوده بعنوان آخرین فرصت باقیمانده توصیه میشود.
6-بازبینی و استقرار تجهیزات آبیاری در کلیه مزارع آبی توصیه میشود.
7- با توجه به آخرین فرصت های باقیمانده برای کشت نخود بهاره توصیه میشود قبل از کاشت ، ضدعفونی بذور با سموم قارچ کش حتما صورت گیرد و مبارزه با علف های هرز نخود پاییزه در دستور کار قرار گیرد.
8-محلول پاشی ریز مغذی ها در مزارع زعفران و کاربرد کود سرک در زراعت های آبی پاییزه پیشنهاد می گردد.
9- انجام آبیاری در مزارع چغندر قند و نیز مبارزه مکانیکی با علف های هرز آن توصیه می گردد.

تاریخ آخرین ویرایش : ۱۱:۱۶:۴۳ ۱۴۰۱/۱/۲۴

کرمانشاه، بلوار شهید کشوری، جنب ترمینال شهید کاویانی، مرکزتحقیقات هواشناسی کاربردی

67158-کدپستی: 75696کرمانشاه - طراحی و برنامه نویسی شرکت طراحان تارنمای کرمانشاه